Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

Koncert med Sisters of Jazz på Højskolen Marielyst

25. juni kl. 19:30 CEST

Sammen med musikforeningen Jazz på Tværs byder vi på festlig, fejende og feminin jazz på højskolen

Sisters of Jazz er navnet på et spændende projekt, der hylder kvinder i jazzmusikken, og bandet selv består af nogle af nordens vigtigste kvindelige musikere. Netop nu er de aktuelle med deres anden plade.

Projektet startede på Kvindernes Internationale Kampdag i 2014, og siden har gruppe optrådt i Danmark, Sverige og Tyskland med koncertforestillingen “All about the ladies – A portrait about the hidden ladies of Jazz“.

Orkesteret har den svenske sanger Anna Pauline Andersson i front og hun bakkes op af fem af de bedste danske kvindelige jazzmusikere. Repertoiret spænder vidt fra swing til bebop, over moderne jazz og til nye kompositioner og arrangementer.

Undervejs fortælles der anekdoter om de store kvindelige skikkelser i jazzens historie, og om hvordan de ofte banede vejen for de store mandlige jazzgiganter som fx Miles Davis og Dizzy Gillespie.
Sisters of Jazz består af:
Anna Pauline Andersson (vokal)
Pernille Bévort (tenorsax)
Catrine U. Frøhlund (piano)
Ida Hvid (bas)
Benita Haastrup (trommer)

Billetter

Det er musikforeningen Jazz på Tværs der står for billetsalget. Køb din billet via linket.

Læs mere om Jazz på Tværs

Detaljer

  • Dato: 25. juni
  • Tidspunkt:
    19:30 CEST
  • Begivenhed Kategori:

Sted